štvrtok 17. septembra 2015

Dyslexia


Biologicky podmienená porucha, ktorá sa prejavuje neschopnosťou čítať. Toto je odborné vysvetlenie pre problémy s čítaním.

Rozumejú tomu najmä tí rodičia, ktorým odborník povedal, že niečo nie je v poriadku. Vážne upozornenie. Neschopný  čítať!!!!  Aký je to pocit?
Dieťa dostalo pre školu potvrdenie, že je neschopné. Čo má urobiť pani učiteľka? Nežiadať výsledky? Robiť úľavy?

Nie je až tak dôležité, či má dieťa papier alebo nie. Dôležitá je informácia, že dieťa nevie čítať. Pretože ak si neprečíta slovnú úlohu z matematiky – žiadny príklad nevypočíta. Ak si neprečíta otázku – nevie odpoveď. Ak si správne neprečíta zmluvu v zamestnaní, neprečíta pokyn šéfa, neprečíta nový pracovný postup –  žiadne zamestnanie mať nebude. A to teda problém je!

Takže skúsim ešte jedno vysvetlenie. Slovo schopný pochádza z latinského slova capere – brať, chopiť sa, chytať, prijímať.

Ak vaše dieťa zatiaľ nezvláda čítanie, tak mu ukážte, ako môže uchopiť vedomosti súvisiace s čítaním, ako ich môže začať prijímať. Ukazujte písmenká, potom slabiky, neskôr krátke slovká a až nakoniec vety. Veľa veľa veľa krát opakujte,  nacvičujte a majte veľkú trpezlivosť.

Ten kto nevie, musí trénovať 10 razy viac a 10 razy dlhšie, ako iní. Výsledky sa stopercentne dostavia.

3 komentáre :

 1. Veľmi zrozumeteľne a vecne napísané. Je pravda, že nestačí dať iba "nálepku" v podobe diagnózy. Oveľa dôležitejšie je naozaj efektívne pomôcť pri podobných problémoch spojených s učením. A zvládnutie čítania je naozaj základ vo vzdelávaní sa.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dobry den, dakujem za vas pohlad. Niekedy veci nejdu same od seba, aj keby to bolo pohodlnejsie :-)) Castokrat netreba ani extra dlhy cas na to, aby sa problem vyriesil, len strach nam nedovoli priznat sa a zacat.
   Prajem vsetko dobre.

   Odstrániť
 2. Niekedy možno treba začať u rodičov - aby sami objavili prínos aj krásu čítania. A deťom kupovať knihy, ktoré ich zaujmú. Ak sa to nepodarí hneď, skúšať ďalej. Cvičiť čítanie môže byť aj zaujímavé a rozhodne je to schopnosť, pri ktorej sa úsilie vyplatí...

  OdpovedaťOdstrániť

Máte otázky? Napíšte nám.

Meno

E-mail *

Správa *