Rady a tipy ako sa správne učiť

Vyhledat
  • Dana Horáková

Druhostupňáci sú ostrieľaní "školskí štamgasti" a dobre či menej dobre si s učivom aj učiteľmi poradia  Lenže čo tí malí, ktorí v škole ešte neboli, tešia sa, ale nevedia čo ich čaká? Nevedia ešte, že v škole sa MUSÍ, NESMIE a všetko je tam POVINNOSŤ.

Zažijú veľa prekvapení a nebude čas na pomalé oboznamovanie sa. Fakt nie. Skočia do procesu, ktorý má rýchle tempo a buď to zvládnu alebo nie. 

Prečo ich nechať trápiť sa? Lepšie je, ak im už teraz postupne ukážeme, čo budú určite v škole robiť a prevedieme ich povinnosťami, ktoré ich čakajú. Príjemne, nenásilne a bez stresu.

V škole bude nespočetné množstvo informácií, ktorým nebudú rozumieť. To vieme s istotou. A keď žiaci nerozumejú, tak nerobia čo majú, potom zaostávajú, nevedia, pani učiteľka sa hnevá, napomína, dáva zlé známky. Nič z toho nie je povzbudivé ani motivujúce. Tomuto všetkému sa dá predísť. Vieme ako a radi sa s vami podelíme o informácie.

Zavolajte 0905 462 885 alebo napíšte na ba@centrumbasic.sk. Poradíme vám a pomôžeme s nástupom do školy.3 zobrazeníNapsat komentář
  • Dana Horáková

Stalo sa pravidlom, že do nášho centra prídu deti, ktoré v škole nedávajú pozor, nič ich nezaujíma a doma vystrájajú, učiť sa nechcú a plač je najčastejší prejav protestu. 

Rodičia aj učitelia robia najlepšie ako vedia. Tak prečo to u nás ide a doma nie?

Zázrak? Ani náhodou. 

U nás už pri prvom stretnutí deti cítia, že sú dôležité. Dostanú priestor vypovedať svoje názory bez toho, aby sme ich hodnotili. Jednoducho berieme na vedomie, že majú svoj pohľad na vec, aj keď je celkom iný ako náš. Môžu sa priznať keď nevedia a vzápätí získajú informáciu, ktorá im chýba. Majú priestor skúšať, mýliť sa a zisťovať čo funguje a čo nie.

Volíme správnu postupnosť, nič nenecháme na náhodu a v ničom nezostáva študent sám. Časté slovné spojenie "Choď sa učiť!"  pôsobí ako rozbuška na študenta, ktorý je v tom sám a nevie, ako sa má učiť. 

Keď študent cíti, že je pre nás dôležitý, že riešime so záujmom len jeho starosti a po krátkom čase spozoruje, že mu je ľahšie, chce zvládnuť viac. Takto sa rozkrúti koleso záujmu o učenie a ochoty učiť sa. Nič zložité, keď sa vie, ako na to.

Príďte sa pozrieť, zavolajte na mob.: 0905 462 885 alebo napíšte na e-mail.: ba@centrumbasic.sk.

Radi pomôžeme:)5 zobrazeníNapsat komentář
  • Dana Horáková

Opäť sa pripájame k názoru pána Heviera, že nie je potrebné výrazne poukazovať na chyby a omyly.

Proti červenej farbe nemáme vôbec nič. Len si ju väčšina z nás spája s hrôzou, ktorú sme pociťovali, keď nám opravovali diktáty a písomky. Čím "červenšie more", tým horšia známka, to je školská zákonitosť. Poučili sme sa z toho? Vieme viac? Asi nie. 

Žiaci a študenti budú učivo vedieť, ak ich my budeme "bez nervov" usmerňovať a oni ho budú znovu a znovu opakovať.

Tak im ukážme, že na chybách nie je nič hrozné, ani neprípustné. K tomu postačí naša trpezlivosť.

p. Daniel Hevier:

"Píšte všetci modrým perom, burcovalo voľakedy Kaščákovo Bez ladu a skladu. A ja dnes burcujem: odložme, učitelia, červené perá. Červené pero je symbolom boja s chybami, nesprávnym výsledkom, chybnými krokmi, preklepmi, omylmi... Mal som skvelého stredoškolského profesora, ktorého som mal rád a ktorý mal rád mňa. A predsa: v jednej slohovej práci, neviem, či to nebola náhodou maturitná, mi podčiarkol červenou neologizmus "kvaplnka." Opisoval som dážď, ktorý pri dopade na zem vytvára miniatúrne vodné stavby podobné kaplnkám. Kvapka + kaplnka = kvaplnka. Nie, neberiem to ako krivdu, iba ako dôkaz toho, že ešte aj osvietených pedagógov občas zomelie systém. Chyba je niečo škodlivé, neprípustné, nežiaduce. Isteže, chyby v živote môžu byť aj smrteľné a osudové. Lenže detstvo a škola je ešte iba trenažér života, tam sa chyby majú robiť, musia robiť, aby sme skrz ne dospeli k ich prekonávaniu. A tak by sme mohli nahradiť červenú farbu hoci žltou alebo zelenou - povzbudzujúcou, nádejnou. Neobjavil som nič nové, rád zdieľam múdry názor múdrej pani psychologičky:"

https://tojenapad.dobrenoviny.sk/psychologicka-ukazala-gen…/6 zobrazeníNapsat komentář

© Copyright 2018
Centrum BASIC n.o.

Kontakt

Kde nás nájdete

Lazaretská 23
811 09  Bratislava